Interakcje z lekami
Rywaroksaban może wchodzić w niepożądane interakcje z innymi lekami, co może prowadzić do nieskuteczności leczenia bądź wystąpienia niebezpiecznych działań niepożądanych.
Inhibitory CYP3A4 oraz glikoproteiny P
Stosowanie rywaroksabanu nie jest zalecane w trakcie przyjmowania leków przeciwgrzybiczych z grupy leków azolowych o działaniu ogólnoustrojowym, takim jak: ketokonazol, itrakonazol, worykonazol i pozakonazol lub inhibitorów HIV-proteazy (rytonawir). Wymienione substancje czynne są silnymi inhibitorami zarówno CYP3A4, jak i glikoproteiny P, które mogą spowodować zwiększenia stężenia rywaroksabanu w osoczu, prowadzącego do zwiększonego ryzyka wystąpienia krwawień.
Leki przeciwzakrzepowe
Przeciwwskazaniem do stosowania rywaroksabanu jest również zażywanie innych leków przeciwzakrzepowych np. heparyny niefrakcjonowanej, heparyn drobnocząsteczkowych (enoksaparyny, dalteparyny itp.), pochodnych heparyny (fondaparynuks itp.), doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, eteksylanu, dabigatranu, apiksabanu itp.) z wyjątkiem kontrolowanej zmiany leczenia przeciwzakrzepowego.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne i inhibitory agregacji płytek krwi
Należy zachować ostrożność u pacjentów, którzy stosują jednocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (w tym kwas acetylosalicylowy) oraz inhibitory agregacji płytek krwi, ponieważ zwykle zwiększają one ryzyko krwawienia.
Inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) i inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI)
Leki te wykazują działanie na płytki krwi, zwiększając ryzyko wystąpienia krwawień u pacjentów stosujących leki z grup SSRI lub SNRI jednocześnie z rywaroksabanem.
Induktory CYP3A4
Przyjmowanie rywaroksabanu wraz z silnymi induktorami CYP3A4 (ryfampicyną, fenytoiną, karbamazepiną, fenobarbitalem lub zielem dziurawca zwyczajnego) może prowadzić do zmniejszenia stężenia rywaroksabanu w osoczu krwi. Należy więc unikać jednoczesnego stosowania substancji z silnymi induktorami CYP3A4.
Inne leki
Z uwagi na ograniczone dane kliniczne należy unikać równoległego stosowania dronedaronu.
Interakcje z jedzeniem
Nowe antykoagulanty, których substancją czynną jest rywaroksaban wykazują nie tylko mniej interakcji z innymi lekami, ale również ze względu na to, że nie jest antagonistą witaminy K, przyjmujący go pacjenci nie muszą stosować specjalnej diety ograniczającej spożywanie produktów zawierających witaminę K.
Interakcja z alkoholem
Nie stwierdzono, że działanie rywaroksabanu ulega zmianie pod wpływem alkoholu. Jednak lekarze nie zalecają spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków przeciwzakrzepowych, ze względu na możliwość wystąpienia powikłań krwotocznych. Alkohol może również działać niekorzystnie na wchłanianie substancji, a przez to osłabiać lub nasilać jej działanie.
Bibliografia
1\. Woźnicka-Leśkiewicz, Lucyna, Anna Wolska-Bułach, Andrzej Tykarski. „Interakcje antykoagulantów z lekami i żywnością—wskazówki dla lekarza praktyka.”
2. https://www.ema.europa.eu/en/documents/overview/rivaroxaban-accord-epar-medicine-overview_pl.pdf
3.https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/40131/characteristic
4.https://www.lekinfo24.pl/lek/Xarelto.html